واذن بافت

چگونه ثروتمند شدم؟

چگونه ثروتمند شدم؟

وارن بافت يكي از ده مرد ثروتمند دنیا در كتاب زندگينامه خود رازهای ثروتنمدی و موفقیت خود ار شرح داد. این پیرمرد 85 ساله در برنامه های تلويزیونی زیادی شركت كرده و برای جوانان از رازهای موفقیت می گوید. به او لقب دانای اوماها را داده اند و هرگاه اسم ركورد زنی و معروفیت به میان بیايد، نام او را خواهيد شنيد.

او بهمراه دوست خود بيل گیتس هزينه های زیادی را صرف امور خیریه كرده است و به هزاران نفر در سراسر دنيا كمك مي كند. او قوانین موفقیت را جذب مي كند. او اعتقاد دارد كافیست در زندگی چند كار صحیح انجام دهید تا زمانی كه كارهای غلط بیشتری انجام ندهید.

وارن بافت

او زندگی را به قايقی تشبیه می كند كه بر روی آن سوارید ولی این قایق سوراخ است. برخی افراد سعی می كنند بر روی قايق ديگری بپرند و خود را نجات دهند و وقت خود را صرف آن می كنند. اما او توصیه می كند وقت خود را صرف گرفتن سوراخ كنید.

چگونه ثرتمند شدم؟

وقتی این سئوال را از او پرسیدند، پاسخ داد من از یك فرمول ساده استفاده كردم و آن اين بود كه در زمانی كه همه می‌فروختند،‌من می‌خریدم و در زمانی كه همه می خریدند من می فروختم و این چنین به ثروت رویایی دست یافتم.

او اظهار مي كند من دنبال یك مانع 2 متری نیست كه از روی آن بپرم بلكه بدنبال مانعی 30 سانتی هستم كه پایم را روی آن بگذارم و رشد كنم. او عقیده دار دفرصتها را غنیمت شمرید و هرگاه از آسمان طلا بارید سطل ببريد نه كاسه ای كوچك.

زندگینامه وارن بافت

«هر سرمایه‌گذاری باید قادر باشد، تجارتی که انتخاب کرده را به درستی ارزیابی کند. به این عبارت «انتخاب کرده» توجه کنید: قرار نیست وارد هر شرکتی شدید تخصص مربوط به حوزه‌ی کاری‌اش را داشته باشید، یا اصلا قرار نیست در چند حوزه کارشناس باشید. فقط باید قادر باشید شرکت‌ها را در داخل دایره‌ی فهم خود ارزیابی کنید. سایز این دایره خیلی مهم نیست؛ اما دانستن محدوده‌ی آن خیلی حیاتی است.»

یکی از نقل قول‌های مربوط به سرمایه‌گذاری که شدیدا از آن متنفرم متعلق به پیتر لینچ است که می‌گوید «چیزی را بخرید که از آن سر در می‌آورید». به نظرم این توصیه ناقص است. ایده‌ی بافت هم این حرف را دربرمی‌گیرد، اما به شما گوشزد می‌کند که مهم این است که قادر باشید شرکت‌ها را ارزیابی کنید و وارد کار آنهایی که از کارشان سردرنمی‌‏آورید نشوید، به همین سادگی!

Print Friendly, PDF & Email

شبکه های اجتماعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *