حقوق رئیس جمهورهای دنیا چقدر است؟

یکی از سئوالاتی که برای افراد مختلف در جامعه پیش می آید این است که افراد سیاسی و معروف مانند رئیس جمهور چقدر ماهیانه حقوق می گیرند؟ در این مقاله قصد داریم به درآمد برخی از آنها بپردازیم.

در تحقیقی که در سال 2016 انجام شد حقوق سالیانه رئسای جمهور آمریکا، ژاپن، کانادا، آلمان، آفریقای جنوبی، روسیه و چند کشور دیگر بررسی شد.

واقعیت اینست که در اکثر کشورهای مختلف شخص رئیس جمهور حقوقی حساب شده و مشخص دارد و اعضای هیئت دولت نیز می توانند از بودجه مشخصی استفاده کنند. البته به نظر بسیاری از مردم این حقوق ئر مقایسه با وظیفه و اختیارات و دردسرهای ریاست جمهوری بسیار ناچیز است. آیا شما حاضر هستید تمامی مشکلات و سختی های ریاست جمهوری را به دوش بکشید؟

در بسیاری از کشورها که از سیستم پادشاهی طبعیت نمی کنند، رئیس جمهور بالاترین شخص در تصمیم گیری ها است و دلت او نیز از قدرت زیادی برخوردار است. رئیس جهور ایران نیز طبق قانون اساسی یکی از اعضای هیئت دولت است و ماهیانه حقوقی مشخص را دریافت می کند.

بسیاری از روئسای جمهور دارای حقوقی کمتر از حد استاندارد مدیران است و این نشان می دهد بر خلاف دید جامعه آنها افراد ثروتمندی نیستند بلکه صاحب نفوذ هستند.

در برخی کشورها نیز رئیس جمهور از منسب خود سوء استفاده کرده و با رانت هایی که به اطرافیان می رساند، باعث پولشویی و اخلال در نظام اقتصادی کشور می گردد. حدود 15 سال قبل یکی از وزرای دولت ژاپن حقوقی بیش از حد خود طلب کرده بود و این رشوه خواری باعث رسانه ای شدن آن و در نهایت خودکشی او شد. این امر شفافیت نظام اقتصادی را متذکر می شود.

 در ادامه نظر شما را به دستمزد ماهیانه و سالیانه برخی از این رئیس جمهورها جلب می کنیم:

 

1-دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سالیانه 400 هزار دلار معادل 1 میلیارد و و 512 میلیون تومان حقوق می گیرد. البته او امتیازاتی به مبلغ 50 هزار دلار هم دارد.
2-در این لیست جاستین ترودو نخست وزیر کشورکانادا سالیانه 260 هزار دلار یعنی چیزی حدود 982 میلیون تومان حقوق می گیرد.

3-آنگلا مرکل اولین بانوی صدراعظم تاریخ آلمان است. وی 242هزار دلار معادل 914 میلیون تومان در سال حقوق دریافت می کند.
4-شینزو آبه جوان ترین نخست وزیر ژاپن از زمان خاتمه جنگ جهانی دوم است. وی از سال 2012 در این پست قرار دارد و سالانه 241 هزار دلار یعنی چیزی حدود 920 میلیون تومان حقوق می گیرد.

5-جاکوب زوما چهارمین رئیس جمهور آفریقای جنوبی در یک سال 206 هزار و 600دلار معادل 778 میلیون تومان دریافتی دارد.
امانوئل مکرون 39 ساله که جوانترین رئیس جمهور فرانسه نام گرفته است در سال 198هزار و 700 دلار یعنی حدود 748 میلیون تومان حقوق می گیرد.

6-ترزا می نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار انگلیس سالی 186 هزار دلار معادل 703 میلیون تومان دریافتی دارد.
7-ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سالانه حدود 137 هزار دلار معادل 517 میلیون تومان حقوق می گیرد.

در این میان یکی از نکات جالب میزان حقوق ماهانه رئیس جمهور چین و نخست وزیر هند است.
شی جی پینگ رئیس جمهور چین سکاندار دومین اقتصاد بزرگ دنیا است در مقایسه با سایر همتایانش دستمزد بسیار پایین تری می گیرد. او سالی 20 هزار و 600 دلار معادل 75 میلیون و 600 هزار تومان حقوق می گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

شبکه های اجتماعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *